Znamy już mistrzów pięciu największych lig europejskich

Na wyłonienie ostatniego mistrza kraju w pięciu największych europejskich ligach musieliśmy czekać do niedzieli. Wtedy to FC Barcelona zapewniła sobie tytuł. Triumfatorów rozgrywek w Anglii, Niemczech, Włoszech i Francji poznaliśmy już wcześniej.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że najlepsze, największe i najbogatsze ligi w Europie to Premierleague, Primera Division, Serie A, Bundesliga i Ligue 1. Niestety w ostatnich latach kwestia tytułu w tych ligach rozstrzygała się przeważnie niezwykle szybko. A emocje były jedynie w pierwszej części sezonu. Tym razem było podobnie. Mistrzów Anglii, Włoch, Niemiec i Francji poznaliśmy już dawno temu.

Jedynie w Hiszpanii musieliśmy czekać na rozstrzygnięcie nieco dłużej, bo aż do przedostatniej kolejki. Wtedy to gol Messiego w meczu z Atletico Madryt zapewnił zwycięstwo Dumie Katalonii i mistrzostwo kraju. Co ciekawe, jeśli dodać do naszej listy mistrza Holandii – PSV, to okaże się, że w 5 z 6 tytułów palce maczała Barcelona…

Jak to? – zapytacie. Przejrzyjmy zatem listę menadżerów poszczególnych klubów. Chelsea – José Mourinho (na początku lat 90. Portugalczyk został tłumaczem trenera FC Barcelona sir Bobby’ego Robsona), PSG – Laurent Blanc (W sezonie 1996/1997 został zawodnikiem FC Barcelona), Bayern – Josep Guardiola (w latach 1990–2001 piłkarz Barcelony, od 2008 do 2012 trenował ten klub), Barcelona – Luis Enrique (1996–2004 – piłkarz tego klubu, od 2014 – trener Dumy Katalonii), PSV – Philip Cocu (w latach 1998–2004 gracz FC Barcelona).

Drugą z ciekawostek jest fakt, iż w wyścigu marek ubierających kluby w zestawieniu naszych mistrzów Nike prowadzi z adidas 3:2. W strojach amerykańskiego producenta gra Barcelona, Juventus i PSG. Niemiecka markę wybrały natomiast Chelsea oraz Bayern.

Sprzęt związany ze wspomnianymi klubami, a także inne akcesoria kibicowskie znajdziecie w strefie kibica na R-GOL.com.

SzS

Komentarze