Premiera reprezentacyjnego trykotu miała miejsce za oceanem. Firma Nike zaprezentowała w Nowym Jorku światowe nowości w gamie swoich produktów. Impreza była zorganizowana z wielkim rozmachem. Jak prezentował się polski akcent? 

Koszulka piłkarska to element identyfikujący i jednoczący kibiców wokół swojej ukochanej drużyny. Jeszcze większe znaczenie mają barwy narodowe, które na czas pojedynków międzypaństwowych znoszą wszelkie podziały sympatie i antypatie klubowe. Liczy się tylko Reprezentacja.

Na pierwszy rzut oka, strój reprezentacyjny zdecydowanie różni się od tego przygotowanego na grę eliminacyjną do Mistrzostw Europy. Projektanci postawili na prostą, tradycyjną formę. Z koszulki zniknął znany z obecnych strojów kontrastujący pionowy pas, biegnący środkiem. Po zamieszaniu z godłem narodowym sprzed kilku lat, nikt nie miał wątpliwości, że musi być ono wyeksponowane. Tak też się stało, a dobrze widoczny orzełek wylądował na lewej piersi. Godło umieszczone zostało także na spodenkach. Aby ożywić stonowaną kompozycję, wprowadzono symboliczny motyw skrzydeł. Jest to nawiązanie do cech naszej Reprezentacji: młodości, odwagi i ofensywnego stylu gry.

Podobny symbol w postaci skrzydeł husarii znalazł się na reprezentacyjnym trykocie podczas mundialu w 2006 roku. Wtedy polscy piłkarze grali w strojach przygotowanych przez firmę Puma. Miejmy nadzieję, że dziesięć lat później skrzydła przyniosą nam zdecydowanie więcej szczęścia we Francji.

Okazją do sprawdzenia, jak na żywo wyglądają nowe reprezentacyjne stroje, będą najbliższe mecze reprezentacyjne, 23 marca z Serbią i 26 marca z Finlandią. Zapewne zobaczymy wtedy dwie wersje kolorystyczne. Koszulka Biało-Czerwonych do sprzedaży trafi już 24 marca. Wtedy też oficjalny trykot Polaków na EURO 2016 znajdzie się w sklepie R-GOL.com pod tym adresem.

Jak zmieniała się koszulka reprezentacyjna na przestrzeni ostatnich lat?

Reprezentacyjny trykot ewoluował na przestrzeni ostatnich dekad. Za jego przygotowanie odpowiedzialne były różne firmy. Poza akcentami kolorystycznymi zmienił się także sam krój. W tym przypadku należy podkreślić, że jest to światowa tendencja. Dziś stroje do piłki nożnej są mocno dopasowane i swoimi cechami przypominają bardziej garderobę kolarską niż luźny styl lat 90.

W czasach największych triumfów reprezentacyjnych, przez prawie 20 lat, polska kadra grała w sprzęcie adidasa (1973 – 1991). Krótki epizod jako partner techniczny Biało-Czerwonych zaliczyła firma Lotto (1992 – 1993). Następnie na koszulce reprezentacyjnej pojawiało się logo Pumy (1994 – 1996 i 2000 – 2008). Od 2008 roku, odpowiedzialną za odzież Polaków jest firma Nike, która współpracowała już z kadrą w latach 90. (1997 – 1999).

IMG_1811

KrNa


Komentarze