REWOLUCJA PRZYCZEPNOŚCI WEDŁUG NIKE

Nike nie od dziś znana jest z innowacyjnych rozwiązań, udoskonalanych modeli butów, tworzenia zupełnie nowych produktów. Tym razem, rewolucji została poddana podeszwa. Liczne badania i eksperymenty pozwoliły na przygotowanie bieżnika z niemal doskonałą trakcją.

Mimo że odpowiednia przyczepność jest bardzo istotną cechą każdych butów piłkarskich, niewielu zawodników potrafi odtworzyć w pamięci konfigurację kołków obuwia, w którym występuje. A to przecież kluczowa sprawa. Inne podejście preferują specjaliści Nike w tej dziedzinie. Wręcz obsesyjnie traktują ten temat, spędzając nad nim wiele godzin, by stworzyć coś niepodrabialnego, a przede wszystkim skutecznego. Warunki gry, jak pogoda czy rodzaj nawierzchni, nie mogą decydować o dyspozycji piłkarza.

Przykładem praktycznego zastosowania badań i eksperymentów jest konfiguracja kołków w najnowszych modelach Nike Mercurial Superfly i Magista 2. Pierwsze zostały stworzone dla najszybszych graczy, stąd kołki w przedniej części podeszwy ustawione pod kątem, a w tylnej w kształcie litery V. Magista 2, skierowana dla graczy bardzo ruchliwych i wykonujących niezliczone zwroty, opiera się na układzie korków w kształcie litery V pod śródstopiem oraz stożkowatych kołkach w środkowej i bocznej części obuwia. Oba modele już teraz zapewniają zupełnie nowe odczucia przyczepności, jednak to nie koniec na ich rozwojem. Już trwają kolejne badania nad możliwością kolejnego ulepszenia.

– Obecnie w Nike Football każdy kołek i jego ustawienie są projektowane w ściśle określonym celu – wyjaśnia Blau. – Analizujemy głębokość, na jaką poszczególne kołki zagłębiają się w trawę, aby mieć pewność, że but zapewni odpowiednią przyczepność.

Co ciekawe, skupienie skierowane jest nie tylko na piłkarzy poruszających się po zielonej murawie, ale także tych lubiących sztuczne boiska. W związku z wieloma rodzajami syntetycznej trawy, stworzenie odpowiedniego obuwia jest nie lada wyzwaniem.

– Kiedy pracujemy nad obuwiem przeznaczonym na sztuczną murawę, musimy brać pod uwagę różnorodne ułożenie „źdźbeł” trawy i bardzo drobnych gumowych granulek oraz to, jaka jest ich przyczepność do podeszwy buta. Kolejny aspekt stanowi ciepło, ponieważ guma nagrzewa się inaczej niż trawa – tłumaczy Blau.

W związku z tym, Nike wprowadziła na rynek buty z podeszwą oznaczoną symbolem AG, czyli artificial grass. Jej kołki są krótsze i wydrążone w środku. Zapewniają sprężyste odbicie i zabezpiecza przed głębokim zapadaniem. Specjalna wkładka Texon zabezpiecza przed nadmiernym ciepłem wynikającym z poruszania się po nagrzanym w upalne dni granulacie.

Eksperci Nike nie zapomnieli o zawodnikach wielbiących gry dla małych składów, gdzie nawierzchnia jest zwykle twarda i gładka. Kluczową rolę odgrywa w takiej sytuacji kontakt piłki z podeszwą.

– Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy wypuściliśmy na rynek modele Nike FootballX dedykowane rozgrywkom w małych składach, wszystkie buty miały dokładnie takie samo ustawienie kołków – mówi Blau. – Teraz, naszą obsesję przyczepności wykorzystujemy w każdym modelu butów piłkarskich Nike. Przykładowo, najnowszy MercurialX posiada podeszwę z trójramiennymi elementami geometrycznymi oraz nacięciami podnoszącymi elastyczność, natomiast Magista X – z zaokrąglonym bieżnikiem jodełkowym. Obydwa modele dają takie same korzyści jak modele z korkami, ale dodatkowo zapewniają amortyzację niezbędną podczas gry na twardych nawierzchniach.

Ostatni hit to jednak podeszwa Anti-Clog zapobiegająca przylepianiu się błota. Nawet najgorszy pogodowy scenariusz, nie jest w stanie przeszkodzić w poruszaniu się po boisku mając na nogach buty z tą technologią. Korki nie „nabijają” się, nie stają się cięższe, ani nie stanowią problemu w utrzymaniu równowagi.

– System Anti-Clog całkowicie zmienia oblicze gry – wyjaśnia Blau – gracze, którzy nie grają w tych butach, na własne życzenie zapewniają przeciwnikom przewagę. Anti-Clog robi aż taką różnicę!

Buty Nike na każdy rodzaj boiska znajdziecie na R-GOL.com.

DM

Komentarze