Rękawice bramkarskie. Jakie i jak wybrać?

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy o butach i o tym, jak je wybrać. Teraz pora zwrócić się w stronę goalkeeperów i sprawdzić, co włożyć na ręce, aby zapewnić czyste konto swojej drużynie.

Jeśli jesteś początkującym bramkarzem albo zastanawiasz się, jak przejść poziom wyżej, to jest to poradnik dla Ciebie! Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyborem rękawic bramkarskich.

ROZMIAR

Po raz kolejny rozmiar ma znaczenie! Tak jak w przypadku wyboru korków czy halówek, tak i w przypadku rękawic bramkarskich należy pamiętać o dokładnym dopasowaniu. Poniżej znajdziesz bardzo przydatną metodę, jeśli wybierasz swoje pierwsze rękawice bramkarskie, lub np. zmieniasz producenta – tak, rozmiary w zależności od producentów mogą się różnić.

Pamiętaj, że tego etapu nie można bagatelizować. Nieważne, czy decydujesz się na rękawice treningowe czy meczowe (do tego jeszcze dojdziemy). Nieważne czy zastanawiasz się nad doborem pianki czy kroju – jeśli wybierzesz zły rozmiar nigdy nie osiągniesz pełni komfortu, który będzie niezbędny do zachowania czystego konta. Oczywiście, ta metoda nie musi być jedyną słuszną, a nic nie zastąpi przymierzenia rękawic przed ich zakupem!

PRZEZNACZENIE

Podział jest tutaj dość prosty – tak jak w przypadku butów – wyróżniamy rękawice treningowe i meczowe.
Treningowe – poza tym, że zazwyczaj są po prostu tańsze – charakteryzują się nieco gorszą jakością pianki i luźniejszym dopasowaniem. Często funkcję rękawic treningowych pełnią stare rękawice meczowe.
W obliczu ostatniego zdania warto większą wagę do wyboru rękawic meczowych. Do tego jednak potrzebna nam będzie nieco szersza wiedza z zakresu rękawic bramkarskich.

KRÓJ

Na rynku aktualnie największym powodzeniem cieszą się trzy rodzaje krojów i to właśnie one będą przedmiotem naszych rozważań.

FLAT – to najpopularniejszy krój, który posiada zewnętrzne szwy. Przeznaczony głównie dla początkujących bramkarzy. Doskonały dla początkujących goalkeeperów dopiero rozpoczynających swoją przygodę “w klatce”. Rękawice bramkarskie tego typu są wytrzymałe, a w razie rozprucia wystarczy igła i nitka i rękawice mogą służyć dalej. Rękawice o tym kroju są jednak nieco mniej dopasowane i luźniejsze – właśnie dlatego doskonale posłużą jako rękawice treningowe. Rękawice bramkarskie z krojem flat znajdziesz tutaj.

ROLLFINGER – w tym kroju najważniejsze jest powiększenie części chwytnej uzyskane dzięki obszyciu dookoła palców. Doskonale nadają się dla bramkarzy, którzy mają wielki potencjał, ale małe dłonie. Wygodne, bardzo dobrze dopasowane i zapewniające najwyższy komfort. Są także nieco droższe niż te z krojem flat, dlatego są zalecane dla bramkarzy nieco bardziej zaawansowanych i najczęściej służą jako rękawice meczowe. Rękawice bramkarskie z krojem rollfinger znajdziesz tutaj.

NEGATIVE – w tym przypadku mamy do czynienia z wewnętrznymi szwami spajającymi boczną część rękawic oraz piankę. Rękawice bramkarskie tego typu doskonale dopasowują się do dłoni i zapewniają komfort najwyższych lotów. Wybierane głównie przez profesjonalistów, głównie dlatego, że zapewniają doskonała amortyzację bardzo mocnych strzałów i pozwalają na pewniejszy chwyt. Idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe. Rękawice bramkarskie z krojem negative znajdziesz tutaj.

PIANKA

W zależności od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteś, ale także w jakich warunkach atmosferycznych przyjdzie ci bronić warto rozpatrzeć kilka opcji wyboru pianki.

Pianka soft to najtańszy rodzaj pianki, który bardzo często spotkamy w rękawicach treningowych. Bardzo dobra wytrzymałość – te pianki często idą w parze z krojem flat – i niezły, jak na ten stopień zaawansowania, chwyt. Idealne dla początkujących lub tych, którzy potrzebują tanich rękawic treningowych.

Pianka supersoft z dużą domieszką lateksu idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe dla zaawansowanych bądź profesjonalnych goalkeeperów. Są dość delikatne pod względem ścieralności, zatem nie nadają się raczej do gry na sztucznych nawierzchniach.

Pianka aqua, jak może sugerować nazwa, idealnie sprawdzi się podczas iście angielskich warunków piłkarskich. Dzięki zastosowaniu lateksu naturalnego i domieszki specjalnych materiałów doskonale sprawdzą się podczas opadów deszczu zapewniając pewny chwyt.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyboru rękawic bramkarskich – pisz w komentarzu, a my tymczasem zapraszamy cię do wyboru rękawic bramkarskich dla ciebie!

 

Komentarze