R-GOL radzi – wybieramy buty na sztuczną nawierzchnię

Często zdarza się, że długo zastanawiamy się nad zakupem produktu. Jeden wydaje nam się ładniejszy, drugi bardziej praktyczny, jeszcze inny jest po prostu modny. Postanowiliśmy ułatwić Wam zakupy w naszym sklepie internetowym. Rozpoczynamy serię R-GOL doradza, w której wybierzemy kilka produktów z uwzględnieniem elementów, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Skupmy się na modelach na sztuczną nawierzchnię. Jesteśmy przekonani, że każdy choć raz miał styczność ze syntetyczną murawą. Najczęściej możemy ją spotkać przy szkolnych lub osiedlowych boiskach, czyli popularnych orlikach. Zdarzają się, choć rzadziej, stadiony, na których wykorzystano ten rodzaj placu do gry. Dlaczego więc tak ważny jest odpowiedni dobór obuwia na tego typu nawierzchnię? Składa się na to kilka czynników. Pierwszym jest zdrowie. Nasze stawy na sztucznej trawie poddawane są większym obciążeniom niż w przypadku naturalnej nawierzchni. Potrzebna jest specjalnie zaprojektowana podeszwa, która zapewni odpowiednią stabilność przy nagłych zwrotach i zatrzymaniach, by nie doszło do przykrych kontuzji. Ważne jest także, by obuwie było użytkowane zgodnie z przeznaczeniem. W przypadku złego dopasowania podeszwy do nawierzchni, produkt nie podlega gwarancji.

Jakie więc będzie najlepsze obuwie na sztuczną murawę? Producenci oferują dwie podeszwy z myślą o tego typu boiskach. Pierwszą jest AG, która składa się z odpowiedniego typu i liczby kołków zapewniających stabilność oraz przyczepność, by zminimalizować ryzyko kontuzji. Druga to TF, złożona z licznych gumowych wypustek o średniej wielkości. Nacisk rozkłada się na więcej elementów, dzięki czemu nie przeciążamy naszych stóp. Mniejsza długość kołeczków może powodować za to utratę stabilności. Który typ będzie lepszy? Na to wpływa również nasza aktywność, rodzaj rozgrywek czy stopień naszego zaawansowania.

Podeszwa TF będzie odpowiednia dla osób grających dla przyjemności lub na szkolne zajęcia. Komfort gry oraz przyczepność nie zawodzi nawet najbardziej wymagających. Pierwszy model godny polecenia, z podeszwą turfową, to adidas Mundial Team. Jest to klasyczne obuwie, na które postawiła bardzo duża liczba osób. Co wyjątkowego jest w tych butach, że stały się one takie popularne? Przede wszystkim niebywały komfort. Zastosowana skórzana cholewka jest najwyższej jakości. Jest mięciutka, posiada charakterystyczne poduszeczki i świetnie otula stopę, a w kontakcie z piłką pozwala na jak najlepsze operowanie nią. Z przodu buta, w okolicy łączenia cholewki z podeszwą, biegnie skórzany pasek, który zwiększa i tak wyjątkową żywotność. Długi, wywijany język to element będący ważną częścią historii tego modelu. W adidas Mundial Team możemy spotkać nie tylko zawodników, ale także znanych trenerów zauroczonych komfortem użytkowania.

Drugim modelem wartym polecenia są Nike MagistaX Proximo II TF. Jest to profesjonalna półka jakościowa z serii NikefootballX. Obuwie zostało zaprojektowane tak, jak wersja korkowa. Mamy więc do czynienia z popularną skarpetą zapewniająca bardzo dobre przyleganie oraz stabilizację stawu skokowego. Cholewka posiada charakterystyczną fakturę z wybrzuszeniami o różnej wielkości, przez co możemy jeszcze lepiej prowadzić i kontrolować piłkę. Świetnie sprawdzają się podczas przyjęć i krótkich zagrań. Podeszwa wyposażona w piankę Lunaron oferuje dobrą amortyzację, przez co nasze stopy nie odczuwają zmęczenia, a liczne, małe kołeczki odpowiadają za nienaganną przyczepność na boisku.

Dla bardziej wymagających osób lub grających profesjonalnie, lepszym wyborem będzie podeszwa AG. Godnym polecenia modelem w naszej ofercie są Nike Mercurial Superfly V. Model, który stał się symbolem amerykańskiego koncernu, po raz kolejny przeszedł drobne, ale efektywne zmiany w budowie. Przede wszystkim w oczy rzuca się nowa cholewka. Została wyposażona w żeberkową fakturę. Pozwala na jeszcze lepszy kontakt oraz panowanie nad piłką. Wykonana z materiału Flyknit nadaje pożądaną miękkość oraz świetne dopasowanie. Za stabilność odpowiada system Flywire, czyli nylonowe włókna, które sztywnieją wraz ze zwiększeniem siły na nie oddziałującej. Podeszwa również została zaprojektowana na nowo. Wykonano ją z lekkiego materiału, świetnie wyprofilowanego i odpowiadającego kształtom stopy. Połączenie owalnych i trójkątnych kołków zapewnia świetną przyczepność, a specjalne małe elementy równomiernie rozkładają siłę nacisku. Owalne kołki są puste w środku, przez co gwarantują jeszcze lepszą trakcję. Całość dopełnia wewnętrzne usztywnienie pięty, doskonale trzymające stopę w bezruchu. Śmiało możemy przyznać, że jest to jeden z najlepszych modeli w ofercie Nike.

Butem wartym polecenia jest również adidas X 16.1 AG. Na sukces tego modelu składają się zarówno walory użytkowe, jak i wygląd. Głównym elementem jest syntetyczna cholewka, wykonana z jednoczęściowego materiału. Cienki, syntetyczny wierzch dobrze otula stopę i pozwala na bezpośredni kontakt stopy z futbolówką. Istotną częścią obuwia jest kołnierz Techfit otulający stopę. Zachodzi wyżej zarówno z przodu, jak i z tyłu, przez co oferuje doskonały komfort i przyleganie. Podeszwa wyposażona jest w większą liczbę okrągłych kołków. Pozwala to na odpowiednią trakcję oraz łatwą zmianę kierunku biegu. Zewnętrzne usztywnienie pięty spełnia swoją rolę bardzo dobrze, uniemożliwiając stopie przemieszczanie wewnątrz buta.

Po najlepsze obuwie na sztuczną nawierzchnię zapraszamy do R-GOL.com.

Mkr

Komentarze