R-GOL radzi – wybieramy buty na mokrą nawierzchnię

Deszcz to zmora wszystkich zawodników. Nieprzewidywalność piłki, ograniczona przyczepność i błoto – to jedynie niektóre elementy, z którymi możemy mieć do czynienia na mokrej nawierzchni. Istotny jest zatem wybór odpowiedniego obuwia. Postaramy się w tym pomóc w poniższym artykule.

Producenci obuwia piłkarskiego przygotowali specjalną podeszwę na niekorzystne warunki pogodowe. Możemy ją znaleźć pod skrótem SG, co z angielskiego oznacza Soft Ground. Tworzą ją metalowe kołki, a obecnie częściej połączenie lanek i wkrętów. Początkowo ta wersja była dostępna jedynie dla zawodowych piłkarzy, ale koncerny zdały sobie sprawę, jak pomocne jest to rozwiązanie i zastosowali je również w półprofesjonalnych modelach. Pojedyncze kołki różnią się od siebie rozmiarem. Producent pozwala w ten sposób dobrać ich odpowiednią długość zależnie od własnych potrzeb i nawierzchni. Najczęściej spotykane to 11 i 13mm. Dłuższe kołki zapewniają zwiększoną przyczepność oraz kontrolę piłki spodem. Opakowanie z dodatkowymi kołkami znajdziemy w pudełku z butami, można je również dokupić.

Ciekawym warianetem podeszwy typu mix jest ta z systemem Anti-Clog. Technologia została zaprezentowana przez Nike w 2016r. Wnosi ona niespotykane wcześniej zmiany. Do tej pory piłkarze usuwali błoto za pomocą szczotek, a teraz brud sam znika! Tajemnicą tego rozwiązania jest specjalny polimer. W kontakcie z wodą stwarza śliską powierzchnię, dzięki czemu zanieczyszczenia natychmiast znikają. Mając korki wyposażone w tę technologię zapominamy o problemach z równowagą, koordynacją i utratą przyczepności. Podeszwa dostępna jest we wszystkich topowych modelach amerykańskiego koncernu.

Z grona butów na mokre nawierzchnie z czystym sumieniem polecimy Nike Magista Obra II. To model, który wyznaczył nowe trendy jeśli chodzi o wygląd obuwia piłkarskiego. Poprzednia generacja przyniosła pierwszy w historii model ze skarpetą. Przy projektowaniu nowej wersji skupiono się na zwiększeniu kontroli nad piłką. W tym celu zastosowano cholewkę z licznymi wybrzuszeniami. W miejscach, gdzie stopa ma najczęściej kontakt z piłką są one większe, by wspomóc jej operowanie. Nowa tekstura oferuje równocześnie większy komfort dopasowania. Kołnierz przeszedł niewielką zmianę, zachodzi wyżej na kostki i lepiej przylega do nogi zawodnika. Zmianie uległ także układ kołków. Wykorzystano tutaj te stożkowe, odpowiadające za wybicie i hamowanie. W przedniej części ułożono je w planie okręgu, aby umożliwić lepsze obroty stopy, czego istotę podkreślali sami zawodnicy.

W naszej ofercie znajdziecie również wersje butów piłkarskich ze standardową podeszwą SG. Ich zalety to przyczepność oraz trakcja. Minusem jest fakt, że zanieczyszczenia przylegają do płytki. Na szczególną uwagę zasługują Puma evoPOWER Vigor 1. Nowa generacja popularnej linii niemieckiego producenta przeszła diametralne zmiany. Jedną z innowacyjnych technologii jest getra Spandex, która ułatwia wsuwanie buta na stopę i zwiększa przyleganie. Zapominamy, że mamy je na stopach i czujemy się jakbyśmy grali boso. Cholewka Puma Adapt-Lite w połączeniu z technologią AccuFoam i strukturą 3D nadaje oczekiwaną miękkość i dopasowanie, a wypustki, wykonane z poliuretanowej pianki, maksymalizują precyzję silnych zagrań. Dzięki odpowiednim właściwościom wierzchu możemy również pewniej i swobodniej operować piłką. Przemyślana budowa spodu pozwala na przenoszenie energii z pięty i zewnętrznej części buta do wewnętrznej strony, by zwiększyć moc uderzenia.

Po najlepsze korki na mokrą nawierzchnię zapraszamy do R-GOL.com.

Mkr

Komentarze