Poziomy butów – wszystko, co powinieneś w tym temacie wiedzieć

Dostajemy od Was sporo pytań o różnice między poziomami butów. Czym różnią się korki profesjonalne od półprofesjonalnych, rekreacyjne od amatorskich itp. Dlatego postanowiliśmy napisać artykuł, który rozwieje wszelkie Wasze wątpliwości.

Na pierwszy rzut oka korki z poszczególnych poziomów nie różnią się niczym. Wszystkie wyposażone są w charakterystyczny dla danej kolekcji design. Jednak producenci, aby zmniejszać cenę i tym samym dostępność, wprowadzają zmiany do kolejnych poziomów, które pozwalają obniżyć koszty przy zachowaniu dobrej jakości. Zanim jednak omówimy ten aspekt, przypomnijmy, jakie poziomy wyróżniamy. Buty dzielimy na cztery poziomy:

– profesjonalne – To buty dla piłkarzy profesjonalnie grających w piłkę, ale także zawodników z niższych lig i amatorów, którzy uwielbiają piłkarski sprzęt najwyższej jakości. Korki są wykonane z najwyższej klasy materiałów i zapewniają ogromny komfort.
– półprofesjonalne – Buty o nieco innym charakterze niż korki profesjonalne. Zawierają w sobie niemal wszystkie najważniejsze cechy butów profesjonalnych, ale dzięki zastosowaniu bardziej ekonomicznych materiałów w najmniej istotnych częściach korków, są nieco tańsze niż ich profesjonalne odpowiedniki.
– półamatorskie – Korki w tym stopniu zaawansowania to idealny wybór dla osób, które nie są piłkarzami PRO, ale wychodzą na boisko częściej niż raz w tygodniu. Zastosowane w tych butach materiały zapewniają komfort gry i frajdę z meczów z przyjaciółmi. Doskonałe także dla młodych zawodników, którzy zaczynają swoją przygodę z piłką.
– rekreacyjne – Buty dla fanów piłki nożnej, którzy nie uprawiają piłki zawodowo, a kopanie futbolówki traktują jako niebywałą rozrywkę. Korki przeznaczone dla miłośników sportu, którzy nie narażają sprzętu na takie przeciążanie, jak zawodowi gracze.

W większości linii modele z poszczególnych poziomów mają swoje unikatowe nazwy. Różnicę wyjaśnijmy na jednym z najbardziej popularnych modeli – Nike Mercurial. Podajemy kolejność od najwyższego do najniższego poziomu:

– profesjonalne – Mercurial Vapor X i Superfly (ze skarpetą)
– półprofesjonalne – Mercurial Veloce II
– półamatorskie – Mercurial Victor V
– rekreacyjne – Mercurial Vortex II

20150729_125030

Podobnie jest w innych liniach Nike, a także u innych producentów.

Przejdźmy teraz do opisanie ogólnych różnic, a potem zaprezentujemy je ponownie na przykładnie Nike Mercurial. Uogólniając, można wyznaczyć siedem podstawowych cech, którymi różnią się buty z każdego poziomu. Musicie jednak pamiętać, że nasze zestawienie nie będzie dotyczyć każdej linii i każdego modelu, ale w większości przypadków będzie dobrym przewodnikiem.

– cena – To najważniejszy element. Patrząc na cenę od razu możecie powiedzieć, czy buty są profesjonalne, półprofesjonalne, półamatorskie, czy rekreacyjne. Koszt wytworzenia buta wpływa na tę cechę. Oznacza to, że aby koszt był niższy, producent musi wprowadzić jakieś cięcia podczas tworzenia korków z niższego niż profesjonalny poziom zaawansowania.

– jakość materiałów – Aby obniżyć cenę korków, firmy wykorzystują różne materiały podczas produkcji butów w poszczególnych stopniach zaawansowania. W niższych poziomach wykorzystuje się mniej kosztowne materiały. Nie oznacza to jednak, że mniej wytrzymałe. Niewielką różnicę możemy wyczuć w komforcie użytkowania. Producenci nie mogą jednak pozwolić sobie na dramatyczny spadek jakości, dlatego wykorzystują zamienniki, które gwarantują wysoki standard.

– liczba użytych technologii – Podobnie, jak w przypadku materiałów, także tutaj producenci muszą wprowadzać zmiany. Nie mogą stosować tych samych technologii w butach Pro i tych rekreacyjnych, a cenę pozostawiać taką samą. Aby dostęp do korków mieli wszyscy – od dzieciaków zaczynających przygodę z piłką, aż po zawodowców – firmy decydują się na zmniejszenie liczby wykorzystanych technologii w zależności od poziomu buta. Pozwala to na zmniejszenie ceny, ale zachowania odpowiedniej jakości.

– waga – Buty z poszczególnych stopni zaawansowania różnią się wagą. Nie jest to reguła, ale zdarza się to bardzo często. Na ten aspekt znaczący wpływ mają dwie wcześniejsze cechy – jakość materiałów i liczba użytych technologii.

– liczba detali – To także ma związek z rzeczami, o których pisaliśmy wcześniej. Producenci zmniejszają liczbę szczegółów, aby ograniczyć wydatki, a dzięki temu zmniejszyć cenę korków z niższych poziomów. Nie ma to jednak niemal żadnego wpływu na jakość gry, czy komfort użytkowania.

– dostępność – Im wyższy stopień zaawansowania, tym trudniej o buty. Producenci przecież nie wypuszczają na rynek tylu samo par z poziomu PRO, co korków rekreacyjnych.

– stopień zaawansowania zawodnika – W tym przypadku zasada jest prosta. Im wyższy poziom prezentujesz na boisku, tym wyższy poziom buta powinieneś wybrać. Amatorzy piłki nożnej jak najbardziej mogą grać w butach z poziomu PRO, ale ciężko już wyobrazić sobie Messiego w korkach amatorskich. Dlatego wszyscy mogą śmigać po boiskach w najwyższych modelach, ale już zawodowcy nie powinni decydować się na inne korki, niż te profesjonalne.

Przejdźmy teraz do pokazania różnic na konkretnym przykładzie. Naszym modelem będą korki z linii Nike Mercurial.

Vortex II ↔ Victory V

vortex1 victroy vortex.victory

Victory V ↔ Veloce II

victory veloce i victory veloce

Veloce II ↔ Vapor X

veloceii vaporx

velocei vapor x

Wszystkie modele wymienione w artykule i znaczniej więcej piłkarskiego sprzętu znajdziesz w naszym sklepie internetowym R-GOL.com

SzS

Komentarze