Od The Nike aż po Superfly – poznaj historię innowacji – odcinek 1.

Tym tekstem chcemy rozpocząć cykl artykułów, w których pokażemy Wam rozwój piłkarskiego obuwia z logo Nike. W każdym odcinku przedstawimy dwa modele. Historia rozpoczęła się w 1971 roku, gdy na boiskach pojawiły się buty, a jakżeby inaczej, The Nike.

The Nike – 1971 rok
Wydane 18 czerwca 1971 roku buty The Nike były pierwszym modelem z charakterystycznym znakiem Swoosh przeznaczonym do gry w piłkę… Korki były przygotowane tak, aby można było w nich rywalizować na naturalnych nawierzchniach, ale również sztucznej trawie.

Cholewkę butów wykonano z bawolej skóry, która wraz z wkładkami w języku i okolicach pięty, zwiększały stabilność i dawały ogromny komfort gry. Wyjątkowo trwała podeszwa wraz z dziewięcioma kołkami zapewniała dobrą przyczepność.

Buty zapakowane w charakterystyczne pudełko były dostępne w sprzedaży tylko przez rok, jednak zrewolucjonizowały futbol. Są zbliżone wyglądem do modelu Nike The Premier, jednak chętnie zobaczylibyśmy i zagralibyśmy w ich remaku.

Buty Nike znajdziesz na R-GOL.com

The Arsenal – 1976 rok
Nike The Arsenal 1976

Na przełomie lat siedemdziesiątych rozpoczęto pracę nad butami, które zmienią futbol. Tak powstały Nike The Arsenal. Cholewka buta została wykonana ze skóry, język z pianki polietylenowej, a wszystko to zostało zwieńczone wyróżniającym się czerwonym logo Nike. W butach Nike The Arsenal grano na boiskach całego świata, ale nie tylko… używano ich także do gry w baseball.

JK

Komentarze