Wspaniałe widowiska nie zawsze są rozgrywane w pięknych warunkach. Błoto jest wrogiem wszystkich piłkarzy, wchodzi pomiędzy kołki niwelując ich skuteczność, a co za tym idzie – powoduje utratę równowagi i wydajności gry. Firma Nike postanowiła poradzić sobie z tym problemem. Rozwiązaniem ma być nowa podeszwa Anti-Clog.

– Błoto zawsze jest postrzegane jako spory problem, z którym niestety nic nie można zrobić. Gracze są przyzwyczajeni do przyklejania się trawy i innych nieczystości do podeszwy, schodząc z boiska czyszczą je przecierając spody o druciane szczotki. Co gorsza, grają wolniej i ostrożniej, gdyż błoto sprawia, że ich nogi są ciężkie i muszą uważać, by się nie poślizgnąć – mówi Max Blau, wiceprezes Nike Football Footwear. – Nike Football koncentruje się na szybkiej grze w każdych warunkach, więc jesteśmy zobowiązani do rozwiązania tego problemu.

Nike Anti-Clog zapobiega „zatykaniu się” błotem podeszwy. Technologia została opracowana w ciągu dwóch lat na podstawie spostrzeżeń i wniosków zespołów badawczych Nike.


Tajemnica Nike Anti-Clog Traction kryje się za adaptacyjnym polimerem, który zmienia swoje właściwości pod wpływem wody. Naukowcy pod kierownictwem dra. Walkera początkowo próbowali szeregu rozwiązań mechanicznych i wodoodpornych, ale żadna z nich nie była opłacalna biorąc pod uwagę okres trwałości buta. Ich następne podejście było sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem, ale ostatecznie okazało się skuteczne. – Przestaliśmy myśleć o odpychaniu wody i zaczęliśmy myśleć o użyciu jej na naszą korzyść, aby utworzyć warstwę poślizgową, bez utraty przyczepności do podłoża – zaznacza Walker. – Zrozumienie struktury molekularnej brudu było kluczem do znalezienia rozwiązania – dodaje.

– Przetestowaliśmy Nike Anti-Clog Traction na graczach z całego świata – twierdzi naukowiec. – Nie mogli uwierzyć, że to jest w ogóle możliwe, ale jest. Ciągle rozwijamy tę sferę badań, widzimy możliwości nie tylko dla piłki nożnej, ale dla wszystkich sportów, które uprawiamy w błotnistych warunkach.

Mkr


Komentarze