Kitman – przyznaj, że chciałbyś nim być

Kitman to po trenerze jedna z najważniejszych postaci w klubie. Nie pojawia się przed kamerami, ale znają go wszyscy zawodnicy i doceniają jego ciężka pracę. W klubie kitman odpowiedzialny jest za przygotowanie całego sprzętu – od klapków i skarpetek począwszy, na korkach i stroju meczowym kończąc. Bez niego piłkarze byliby jak żołnierze bez broni.

Już raz mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy kit teamu. Dzięki materiałowi FC Barcelona TV mogliśmy spędzić dzień z członkami zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie sprzętu hiszpańskiego giganta. Zajrzeliśmy za kulisy przed meczem derbowym z Espanyolem. Materiał możecie obejrzeć tutaj – Za kulisami: dzień z kit teamem FC Barcelony. Praca marzeń?

Dziś chcielibyśmy ponownie przyjrzeć się tej pracy. To dla niektórych robota marzeń. Kontakt z piłkarzami i trenerami z najwyższej półki, dostęp do sprzętu najwyższej jakości, a do tego możliwość pracy na pięknych stadionach no i oczywiście niemała kasa. Kto nie chciałby takiej pracy? Ale jak zaznacza John Clark, legendarny kitman Celticu, to praca, która wymaga wielu poświęceń.

– Większość ludzi myśli, że nie trzeba wiele, żeby zostać kitmanem, ale obecnie, to jak zarządzać męską kolekcją wielkiego producenta odzieży. Muszę zająć się sprzętem dla około 50 zawodników – seniorów i juniorów. Każdy może od ciebie czegoś chcieć w tym samym czasie. To praca siedem dni w tygodniu – nie dla młodej osoby, która ma rodzinę – to może skończyć się rozwodem. Do klubu przychodzę o 8 rano, a wychodzę, gdy wszystko skończę – zaznacza Clark w wywiadzie dla FourFourTwo Performence.

Kiedyś praca kitmana inna – jeden rodzaj koszulek, jeden rodzaj korków. Problemem była pielęgnacja butów ze skóry. Teraz jest całkiem inaczej – różnorakie koszulki, obuwie i sprzęt sprawiają, że trzeba więcej wiedzieć.

– Kiedy zaczynałem wszystkie koszuli miały długi rękaw. Teraz to zawodnik wybiera czy chce tę z krótkim, czy może długim rękawem. W tamtych czasach trykoty były ciężkie, wykonane z bawełny. Obecnie zawodnicy mają koszulki ze specjalnych materiałów, które powstają po długich badaniach. Buty teraz także są znacznie bardziej zaawansowane. Są niezwykle lekkie. Za naszych czasów buty niesamowicie nasiąkały wodą. Syntetyczny materiał, z którego są wykonane jest łatwy w czyszczeniu, nie trzeba go pielęgnować, jak skórę, wystarczy przetrzeć szmatką – dodaje legendarny kitman.

Ale to nie wszystkie zadania kitmana. Musi reagować na specjalne potrzeby piłkarzy. Teraz jest to znacznie prostsze. Gdy dostęp do sprzętu jest ułatwiony, a producenci prześcigają się w produkowaniu korków i odzieży specjalnie dla danych zawodników. Ale kiedyś to kitmani spełniali wszystkie zachcianki. Chociażby, tak jak widoczny na zdjęciu kitman Manchesteru City – Les Chapman – który przy pomocy piły, wiertareczki i własnych umiejętności z „lanek” robi „miksy”.

SzS

Komentarze