Jaki sprzęt do freestyle football? Rozmowa z Łukaszem Chwiedukiem

ATW, LATW, AKKA – jeśli te skróty to dla Ciebie coś więcej, niż splot liter, to znaczy, że wiesz już co nieco o freestyle football. Dziś, razem z Łukaszem Chwiedukiem, odpowiemy na kilka pytań związanych ze sprzętem do freestyle football!

R-GOL.info: Łukasz, prosto z mostu – co jest niezbędne, by zacząć uprawiać ten rodzaj piłki nożnej?

Łukasz Chwieduk: Jest taki bardzo ładny slogan Światowej Federacji – All you need is a Ball – czyli wszystko, czego potrzebujesz, to piłka. I zgadzam się z tym w stu procentach. Do tego jakiekolwiek buty – piłkarskie, nawet zwykłe do chodzenia. Ważne, żeby było w nich wygodnie. I już można zaczynać zabawę z piłką.

All we need is ball, ale czy wystarczy zwykła “piątka” czy może warto szukać czegoś bardziej specjalistycznego?

Jeżeli mówimy o podstawowej nauce trików, to każda piłka o rozmiarze 5 jest do tego dobra.

Jeżeli jesteś jednak bardziej zaawansowany, to szczerze polecam piłki meczowe, ponieważ o wiele lepiej zachowują się w powietrzu i są bardziej wytrzymałe. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się teraz piłki marki adidas – nie reklamuję ich, to po prostu widoczny trend.

źródło: https://www.instagram.com/lukipoland/

Rekomendacje, rekomendacjami, ale jakiej piłki używasz osobiście? 

Miałem naprawdę wiele piłek i nie mam jednej ulubionej. Bardzo dobrze gra mi się adidas Tango 12, ale również adidas Brazuca, czy 4Freestyle Controll. Obecnie gram adidas Team Match, jednak nie jestem do końca do niej przekonany. Niedługo chcę zmienić na coś nowego, ale jeszcze nie wiem na co…

PIŁKI DEDYKOWANE DO FREESTYLE FOOTBALL ZNAJDZIECIE TUTAJ.

Temat piłek mamy już zamknięty. Co z butami? 

Jeśli chodzi o buty, to tak naprawdę w pierwszej kolejności musimy skupić się na tym, aby były wygodne. To nie muszą, ba! – to nawet nie powinny być korki, gdyż nie zawsze mamy okazję grać na trawiastym boisku. O wiele częściej tricki wykonuje się na betonie czy tartanie.

W takim razie wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem będą halówki – ewentualnie turfy.

Dokładnie! Wygodne halówki czy turfy zdecydowanie wystarczą, aby zacząć przygodę z freestyle football.

A co z tymi, którzy są już po pierwszych szlifach i potrzebują czegoś ekstra?

Ja używam 4Freestyle Explore II, czyli firmy, która produkuje sprzęt dedykowany do Football Freestyle’u. Jeżeli jednak komuś nie pasuje taki rodzaj obuwia, a zależy mu na tym, żeby nauczyć się naprawdę zaawansowanych kombinacji, polecam wybierać buty, które ważą stosunkowo niedużo – te kilka gram mniej czasami naprawdę może pomóc dogonić piłkę przy najtrudniejszych trikach.

Łukasz, na koniec, pytanie obowiązkowe. Jak zaczęła się Twoja przygoda z freestyle football?

Pochodzę z małej miejscowości Kępice i po prostu się nudziłem. Zacząłem więc przeglądać internet i znalazłem filmy z kampanii Nike Joga Bonito, gdzie najlepsi piłkarze bawili się piłką. Postanowiłem poszukać więcej informacji na ten temat i na szczęście znalazłem Polskie Forum poświęcone Football Freestyle’owi. Zacząłem uczyć się od innych, a teraz sam uczę w Gdyni trików z piłką.

 

Komentarze