Jak zadbać o buty piłkarskie?

Czas powrotu na boisko zbliża się wielkimi krokami. Przedwiosenna aura ma swoje blaski i cienie – do tych drugich z pewnością możemy zaliczyć nieco kapryśną po zimie murawie, która z pewnością zostawi ślady na twoich ulubionych korkach? Jak więc sprawić, żeby blask twoich butów nie zanikł po pierwszym wiosennym użyciu?

Błoto to największy wróg każdych butów – także tych piłkarskich. Pachnące nowością korki po jednym kontakcie z błotem mogą na zawsze stracić swój urok i naturalny blask. Chyba że… zastosujecie się do rad, które dla Was przygotowaliśmy!

  1. Wyczyść je. Jak najszybciej!

Nie pozwól, aby brud utrzymywał się zbyt długo na Twoich ulubionych butach! Zaschnięte błoto, czy jakiekolwiek inne zabrudzenia nigdy nie będą twoimi sprzymierzeńcami. Strumień ciepłej wody lub wypełniona nią miska i dwie szczotki – twarda i miękka. Pierwszą z nich wyczyścisz najbardziej widoczne zabrudzenia i błoto przylegające do podeszwy, a jeśli szczotka jest ostro zakończona, to dzięki temu dotrzesz do trudno dostępnych zakamarków. Miękką usuniesz to, z czym nie poradziła sobie poprzedniczka. Nie zapominaj, aby cały czas utrzymywać szczotki wilgotne – woda to największy wróg brudu, a wróg twojego wroga jest twoim przyjacielem!

UWAGA! Jeśli masz buty ze skórzaną cholewką radzimy użyć wyłącznie szczotki miękkiej.
UWAGA DRUGA! Jeśli masz buty z kołnierzem, czyli tzw. skarpetą, to również musisz go wyczyścić. Do tego zalecamy użycie miękkiej szczotki, ale z pewnością przyda się odrobina piany. Do tego polecamy płyn do czyszczenia obuwia, który znajdziecie tutaj!

2. Wytrzyj je!

Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych wynalazków – wystarczy prosta szmatka, ręcznik czy ścierka. Pamiętaj żeby dokładnie wytrzeć wilgoć z twojego buta!

3. Daj im wyschnąć!

Buty, nieważne czy posiadają cholewkę syntetyczną czy naturalną, powinny wyschnąć w jak najbardziej naturalnych warunkach. Możesz przyspieszyć ten proces poprzez np. włożenie do butów skrawków gazet, które wyciągną wilgoć.

NIGDY nie zostawiaj butów w bardzo gorących miejscach – w okolicach kaloryfera czy pieca – działanie zbyt wysokich temperatur może mieć zły wpływ na wytrzymałość korków, a przecież nie chcesz, aby twoje ulubione korki uległy zniszczeniu!

4. Czyste? Tak, ale to nie koniec!

Udało się wyczyścić buty? Świetnie! Wyschły? Doskonale! Ale to nie koniec twojej pracy.

Jeśli masz buty ze skórzaną cholewką powinieneś nałożyć na nie pastę do butów. Pasta ta doskonale nawilża skórę, dzięki czemu ta nie staje się twarda i sztywna, a tym samym znacznie wydłuża ona żywotność butów i zapobiega naturalnym pęknięciom wynikającym z przesuszenia materiału.

Warto także zastosować impregnat do butów, który tworzy wodoodporną powłokę zapobiegającą powstawaniu brudnych plam i mokrych zacieków. Znajdziesz go tutaj!

Zrobiłeś wszystko, o czym napisaliśmy wyżej? W takim razie gratulujemy wyjątkowo czystych butów i widzimy się na boisku!

Komentarze