Jak wybrać buty piłkarskie?

Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze korków? Nie wiesz, jakie korki na sztuczną murawę wybrać? A może zastanawiasz się na poziomem zaawansowania korków? W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać buty piłkarskie!

Wszystkie buty piłkarskie są dostępne tutaj.

Zacznijmy od podstaw…

NAWIERZCHNIA

Błędem, z którym spotykamy się najczęściej, jest używanie popularnych lanek na murawach ze sztuczną nawierzchnią. Błąd ten wynika z niewiedzy. Najwyższy więc czas by usystematyzować podstawy na temat butów piłkarskich.

Buty piłkarskie dzielimy ze względu na rodzaj podeszwy:

 • podeszwa FG – popularne “lanki”. Rekomendowane do gry na naturalnej nawierzchni trawiastej podczas dobrych warunków atmosferycznych.

  Przykład butów z podeszwą FG

 • podeszwa SG – czyli “wkręty” bądź, według nieco bardziej nowoczesnej nomenklatury “mixy”. To buty przeznaczone do gry na naturalnej, grząskiej bądź mocno zroszonej murawie.
 • podeszwy na murawę ze sztuczną nawierzchnią:
  • TF – buty z tą podeszwą to nic innego, jak dobrze znane “żwirówki”. Podeszwa z króciutkimi gumowymi koreczkami. Zapewnia wysoki komfort gry oraz dobrą przyczepność na boiskach ze sztuczną trawą. Doskonale sprawdzają się również na zmrożonym podłożu i bardzo wysuszonych nawierzchniach naturalnych.

   adidas Mundial Team to jedne z najpopularniejszych butów z podeszwą TF.

  • AG – sprzęt, podobnie jak turfy, przeznaczony do gry na sztucznych nawierzchniach trawiastych. Buty wyposażone są w podeszwę o korkach podobnych do tradycyjnych lanek, jednak jest ich więcej i są nieco krótsze.
 • podeszwy do gry na hali – buty dla tych, którzy uprawiają futsal.

Jeśli buty będą użytkowane na innej nawierzchni, niż ta rekomendowana przez producenta, będziemy mieli do czynienia z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Przede wszystkim – jest to zamach na nasze zdrowie. Grając np. w lankach na orliku narażamy nasze stawy na nierównomierne obciążenie. Zwroty, przyspieszenia czy hamowania w lankach na sztucznej nawierzchni narażają nasze stopy na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Komfort gry jest zauważalnie mniejszy. I na koniec sprawa najmniej ważna – takie buty nie podlegają reklamacji, ponieważ były użytkowane wbrew rekomendacjom.

Reasumując, wybór butów w pierwszej kolejności powinniśmy uzależnić od tego, na jakiej nawierzchni najczęściej będziemy grać w piłkę. Jeśli np. trenujemy na nawierzchni sztucznej, ale gramy na naturalnej, zasadnym będzie zakup dwóch par butów – jednych z podeszwą TF lub AG i drugich z podeszwą FG. Nie można też zapomnieć o kapryśnej pogodzie – tutaj z pomocą przychodzą buty z podeszwą SG, czyli wkręty.

Wiesz już, jakiej podeszwy poszukujesz. Teraz pora na…

POZIOM ZAAWANSOWANIA

Niezwykle istotny punkt uzależniony od indywidualnych potrzeb każdego klienta. Różnica pomiędzy modelem najbardziej, a najmniej zaawansowanym jest mniej-więcej taka, jak pomiędzy Fiatem126p, a Ferrari i nie jest to porównanie na korzyść “malucha”. Warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie – czy Ferrari jest mi potrzebne na sobotnie gierki z kolegami.

Moglibyśmy o tym pisać bez końca, ale zamiast tego posłużymy się zgrabną, prostą i co najważniejsze przejrzystą grafiką.

Jak poznać, z jakim poziomem zaawansowania mam do czynienia? To proste, a poniżej krótki przewodnik:

 • Przede wszystkim cena
  • modele dla profesjonalistów są najdroższe, a ich cena oscyluje zazwyczaj w okolicach 1000 złotych,
  • cena poszczególnych modeli maleje wprost proporcjonalnie do ich zaawansowania
 • Nazewnictwo
  • marki ułatwiają nam zadanie rozróżnienia poszczególnych modeli poprzez odpowiednią nomenklaturę. Poniżej znajdziesz wykaz nazewnictwa dla 2 największych marek:
   • adidas posługuję się numeracją
    • korki dla profesjonalistów są oznaczone symbolem plusa lub numerem 1, np. Predator 20+ i Predator 19.1.
     • Różnicą jest to, że korki “z plusem” nie mają sznurówek
    • korki dla półprofesjonalistów są oznaczone cyfrą 2, np. Predator 20.2
    • korki dla amatorów są oznaczone cyfrą 3, np. Predator 20.3
    • korki dla początkujących są oznaczone cyfrą 4, np. Predator 20.4
   • Nike stosuje “przydomki”
    • korki dla profesjonalistów oznaczone są przypiskiem Elite, np. Nike Mercurial Vapor XIII Elite
    • korki dla półprofesjonalistów są oznaczone przypiskiem Pro, np. Nike Mercurial Vapor XIII Pro
    • korki dla amatorów są oznaczone przypiskiem Academy, np. Nike Mercurial Vapor XIII Academy
    • korki dla początkujących są oznaczone przypiskiem Club, np. Nike Mercurial Vapor XIII Club

Mamy nadzieję, że wyjaśnienie tej kwestii jest jasne, ale jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu!

Teraz możemy przejść do kolejnego etapu…

MATERIAŁ

Na rynku piłkarskim mamy do czynienia z dwoma rodzajami cholewek:

 • te wykonane ze skóry naturalnej
 • te wykonane z materiałów syntetycznych

Dyskusja na temat tego, który materiał jest lepszy, jest równie rozbudowana, co próba rozwiązania zagadki “co było pierwsze, jajko czy kura?”. Są jednak istotne rzeczy, o których warto pamiętać:

Korki skórzane wymagają stałej pielęgnacji i doglądania. Muszą być regularnie czyszczone, pastowane i poddawane “zabiegom upiększającym”. W przeciwnym razie ich żywotność znacznie się skróci. Akcesoria do pielęgnacji obuwia znajdziesz tutaj.

COPA 19 to model wykonany ze skóry naturalnej.

Korki z cholewką syntetyczną mniej czyszczenia i pielęgnowania, ale trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do butów skórzanych, ta cholewka nie dopasuje się wręcz idealnie do kształtu naszej stopy. Ważne więc, by przed zakupem dokładnie przymierzyć lub zmierzyć stopę i wybrać odpowiedni…

Większość nowych modeli jest wykonana z materiałów syntetycznych. Na zdjęciu Nike PhantomVSN

ROZMIAR

W tym przypadku zdecydowanie ma znaczenie! Skoro nie kupujesz za małych lub za dużych butów na co dzień, to dlaczego miałbyś to zrobić z butami piłkarskimi? Precyzyjny dobór rozmiaru jest NIEZWYKLE ważny.

Najlepszym sposobem jest oczywiście zmierzenie buta w sklepie stacjonarnym, przemierzenie w nich kilku kroków, czy kilka podskoków. Wówczas możemy stwierdzić, czy but jest dla nas OK, czy szukamy dalej.

Jak sprawdzić swój rozmiar buta bez przymierzania korków?

W zasadzie ostatnim krokiem jest zmierzenie swojej stopy, wystarczy położyć ją bez skarpety na białą kartkę i zaznaczyć kreską, gdzie sięga pięta, a także koniec dużego palca. Powstały odcinek należy zmierzyć linijką lub inną miarką, a otrzymany wynik porównać z tabelą rozmiarów danego producenta – znajdziesz ją tutaj – tabele rozmiarów.tabele rozmiarów R-GOL.com.

 1. Połóż stopę bez skarpety na białej kartce
 2. Ołówkiem lub długopisem zaznacz miejsca, w które sięgają pięta oraz czubek najbardziej wystającego palca
 3. Zmierz powstały odcinek
 4. Otrzymany wynik porównaj z tabelą rozmiarów, którą znajdziesz tutaj.
Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyboru butów zadaj je w komentarzu lub napisz do nas na Facebooku, Instagramie czy Tik-Toku!

Komentarze