Futbol traci kolejną wielką postać – Xabi Alonso kończy karierę.

Sezon 2016/17 będzie ostatnim, w jakim zobaczymy Xabiego Alonso – niezwykle utytułowanego i wybitnego środkowego pomocnika, który przez lata był podporą reprezentacji Hiszpanii i czołowych klubów europejskich. O możliwym zakończeniu kariery przez Alonso mówiło się w prasie już od pewnego czasu, a teraz głos zabrał sam zainteresowany i oficjalnie potwierdził te spekulacje.

Alonso o swojej decyzji poinformował świat za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie umieścił zdjęcie podpisane „Żyłem tym. Kochałem to. Pożegnanie z piękną grą”. Co ciekawe, zawodnik trzyma na nim model Copa Mundial, w którym tak naprawdę nigdy nie wychodził na boisko.

fot. Xabi Alonso

Alonso przez całą karierę wierny był adidasowi, w którego butach budował swoją reputację i odnosił spektakularne sukcesy. Na samym jej początku, w barwach Realu Sociedad, można było zobaczyć go m.in. w modelu Predator Mania, o którym pamiętają już tylko chyba najbardziej zagorzali fani piłkarskiego sprzętu.

Dzięki dobrym występom dla Sociedad trafił on do jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Anglii, Liverpoolu. Tam grał w takich modelach jak Predator Absolute czy AdiPure. W Anglii spędził 5 lat i w tym czasie wygrał Ligę Mistrzów (2005) oraz Puchar Anglii (2006).

Następnym przystankiem Xaviego był wielki Real Madryt, w którym również spędził 5 lat i w tym czasie cieszył się z mistrzostwa Hiszpani (2012), zwycięstwa w Lidze Mistrzów (2014) oraz dwóch Pucharów Króla (2011 i 2014). W barwach „Królewskich” na nogach nosił wspomniane już adiPure, a także jedną z ostatnich wersję słynnych Predatorów, czyli Lethal Zones.

Ostatnim przystankiem hiszpańskiego rozgrywającego był Bayern Monachium, dla którego gra od początku sezonu 2014/15. Tam używał ostatnich Predatorów z serii Instinct, z kolei później przeszedł na linię ACE, w której grał już do końca kariery, a ostatnio można było zobaczyć go w modelu Leather z kolekcji Blue Blast. Z klubem z Bawarii dwa razy zostawał mistrzem Niemiec i raz zdobył z nim krajowy puchar (2016).

Xabi Alonso to nie tylko piłka klubowa, ale i reprezentacyjna. W zespole narodowym rozegrał on przez całą karierę 114 meczów, w których zdobył 16 bramek, a w tym czasie dwa razy wygrał Mistrzostwa Europy (2008,2012), a także Mistrzostwa Świata w RPA w 2010 roku i na zawsze będzie kojarzony z tą złotą erą hiszpańskiego futbolu.

 

 

TS

Komentarze