Ekstraklasa goli, sezon 17/18 – 30. kolejka

Za nami ostatnia kolejka rundy zasadniczej Lotto Ekstraklasy, po której znamy już ostateczny podział na grupę mistrzowską i spadkową. Emocji na boiskach było całkiem sporo, dlatego z zaciekawieniem dokonaliśmy aktualizacji naszego rankingu najskuteczniejszych modeli butów. Jak wygląda ono tuż przed dodatkową serią spotkań?

Cracovia Kraków 2-2 Zagłębie Lubin

Dla „Pasów” był to mecz praktycznie o nic, bo szanse na awans do grupy mistrzowskiej zostały zaprzepaszczone w poprzedniej kolejce, z kolei Zagłębie ciągle nie było pewne miejsca w czołowej ósemce. Ostatecznie obie ekipy podzieliły się remisem, a bramki dla „Miedziowych” padły po dwóch przepięknych uderzaniach z dystansu Jakuba Maresa (Nike Mercurial Vapor XI NJR) oraz Bartłomieja Pawłowskiego (Nike Mercurial Vapor XII). Punkt dla gospodarzy uratował ich najlepszy snajper, czyli Krzysztof Piątek (adidas X 17+ Purespeed) – zawodnik, który pozycję w polskiej piłce wyrobił sobie właśnie w barwach Zagłębia Lubin.

Jagiellonia Białystok 1-3 Wisła Płock

Rewelacyjnie spisująca się Jagiellonia na końcu dostała lekkiej zadyszki i doznała trzeciej porażki w czterech ostatnich meczach, przez co straciła pozycję lidera. Słabszą dyspozycję Jagi wykorzystała Wisła Płock, która w ostatnim czasie coraz bardziej imponuje formą – efektem ich dobrej gry jest 4. miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej. Mecz ten doskonale rozpoczęli goście, bo już w 9. minucie dobrą wrzutkę Stilicia i błąd Łukasza Burligi wykorzystał Arkadiusz Reca (Nike Mercurial Vapor XI), który strzałem z bliska pokonał Mariusza Pawełka. Ten sam zawodnik doskonale odnalazł się także w polu karnym 17 minut później, bo to on strzałem głową pokonał bramkarza Jagiellonii po raz drugi. Gospodarze zdobyli wprawdzie kontaktowego gola po pięknym strzale Martina Pospisila (adidas X 17+ Purespeed), jednak ostatnie słowo należało do Wisły, która wynik ustaliła po golu Semira Stilicia (Puma evoSpeed SL-S).

Lech Poznań 3-1 Górnik Zabrze

Wpadkę Jagiellonii wykorzystał Lech Poznań, który pewnie pokonał u siebie Górnika Zabrze rzutem na taśmę został mistrzem rundy zasadniczej. Wynik spotkania otworzył Kamil Jóźwiak (Nike Mercurial Superfly VI), który zaimponował przyspieszeniem i skutecznie wykończył sytuację sam na sam, jednak  w 76. minucie do wyrównania doprowadził Damian Kądzior (Nike Mercurial Vapor XII) celnie wykonując rzut karny. Gospodarze nie pozwolili Górnikowi na kolejne „wyskoki” i szybko zdobyli drugiego i trzeciego gola – najpierw do siatki Loski trafił Łukasz Trałka (Puma One 18.1), a później Radosław Majewski (adidas Gloro).

Lechia Gdańsk 4-2 Arka Gdynia

Lechia od dłuższego czasu była w solidnym dołku, jednak wygrzebali się z niego w odpowiednim momencie – ekipa Piotra Stokowca pokonała Arkę w derbowym spotkaniu i uciekła ze strefy spadkowej. Bohaterem gdańszczan był w tym meczu Flavio Paixao (Nike Mercurial Superfly V), który ustrzelił hat-tricka i w roli głównego snajpera zastąpił swojego nieobecnego brata, Marco. Czwarte trafienie dla Lechii dołożył Sławomir Peszko (Nike Hypervenom Phantom III), z kolei po stronie Arki na listę strzelców wpisali się Luka Zarandia (Nike Mercurial Vapor XII) oraz Enrique Esqueda (Nike Hypervenom Phantom III).

Legia Warszawa 3-0 Pogoń Szczecin

Na wpadkę nie mogła pozwolić sobie Legia, która przegrała dwa ostatnie mecze i jak nigdy potrzebowała pewnego zwycięstwa. Podopieczni Romeo Jozaka zrealizowali w pełni swój cel, bo bez większych problemów pokonali Pogoń – najpierw wynik spotkania otworzył Kasper Hamalainen (adidas Predator 18.1), a później swoje trafienia dołożyli Jarosław Niezgoda (Nike Mercurial Vapor XI) i Sebastian Szymański (Nike Mercurial Vapor XI).

Piast Gliwice 1-1 Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Zespół z Niecieczy wprawdzie nie wygrał w Gliwicach i z powrotem spadł do strefy spadkowej, jednak mimo wszystko jeden punkt to zdobycz, którą nie może gardzić patrząc na okoliczności spotkania. Piast już od 15. minuty prowadził 1-0 po tym, jak dość niespodziewanie do piłki dopadł niepilnowany Jakub Czerwiński (Mizuno Morelia Neo II) – były zawodnik klubu z Niecieczy. Taki stan utrzymywał się aż do 91. minuty – wtedy to właśnie oko w oko ze Szmatułą stanął Vladislavs Gutkovskis (Nike Mercurial Vapor XI), który nie zmarnował okazji i doprowadził do wyrównania.

Sandecja Nowy Sącz 0-0 Wisła Kraków

Śląsk Wrocław 1-1 Korona Kielce

Remisem zakończył się mecz Śląska i Korony, które znały już swój przydział do odpowiednich grup w fazie dodatkowej. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze, dla których gola z rzutu karnego zdobył Marcin Robak (Nike Hypervenom Phantom III), jednak 8 minut po przerwie do wyrównania doprowadził Ivan Jukić (adidas Nemeziz 17.1).