Ekstraklasa goli – 19 kolejka

Koniec piłkarskiej jesieni w Polsce coraz bliżej. W przedostatniej kolejce przed przerwą zimową w Lotto Ekstraklasie zmian na pozycji lidera nie ma, za to wreszcie z dna tabeli dźwignęli się Górnicy z Łęcznej. Kilka roszad zaszło także w rankingu najskuteczniejszych butów.

Pogoń Szczecin 1-1 Zagłębie Lubin

W piątkowym spotkaniu otwierającym 19 serię Ekstraklasy kibice zobaczyli dwa gole w przeciągu zaledwie 3 minut. Najpierw fatalny błąd Jakuba Słowika wykorzystał Adam Buksa (New Balance Visaro Pro), wpychając futbolówkę do pustej siatki, a chwilę później do wyrównania doprowadził niezawodny Adam Frączczak (Nike Mercurial Superfly IV). Poza tym zawodnicy obu drużyn rzadko straszyli bramkarzy, dlatego podział punktów należy uznać za sprawiedliwy.

Lechia Gdańsk 3-0 Śląsk Wrocław

Gdańszczanie bez większych kłopotów rozprawili się ze Śląskiem i na moment, do wygranej Jagiellonii w poniedziałek, wrócili na fotel lidera. Dwa gole dla gospodarzy trafił Flavio Paixao (Nike Mercurial Superfly V), który dawniej strzelał właśnie dla drużyny z Wrocławia. Jedną bramkę dołożył takie Grzegorz Kuświk (adidas X 15.1).

Górnik Łęczna 3-0 Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Chyba niewielu przypuszczało, że drużyna z topu tabeli pozwoli sobie na stratę punktów z outsiderem rozgrywek Ekstraklasy. Tymczasem, w drugiej połowie gospodarze rozwiązali worek z bramkami. Wpadło ich aż 3! Wynik otworzył sprytnym strzałem „z karola” Paweł Sasin (adidas ACE 16.1). Potem z karnego na 2-0 podwyższył Szymon Drewniak (adidas ACE 16.1). Ostatniego gola zdobył w doliczonym czasie gry Piotr Grzelczak (Nike Premier).

Wisła Płock 4-3 Ruch Chorzów

Jak strzelać to z rozmachem. Piotr Wlazło (Mizuno Morelia Neo) nie tylko strzelił swojego debiutanckiego gola w Ekstraklasie, ale zaliczył w tym meczu hat tricka. Był reżyserem zwycięstwa swojej drużyny, choć przez moment wymykało się ono z rąk płocczan. Oprócz niego, gola głową strzelił jeszcze Arkadiusz Reca (adidas X 16.1). Dla Ruchu Chorzów, który wobec porażki na wyjeździe osunął się na ostatnią pozycję w tabeli, trafiali Jarosław Niezgoda (Nike Mercurial Vapor X) oraz dwukrotnie Patryk Lipski (Nike Magista Obra II).

Wisła Kraków 1-1 Cracovia Kraków

Takie otwarcia derbów chciałoby się oglądać za każdym razem. Już w 3 minucie fantastycznym strzałem z kilkudziesięciu metrów popisał się Petar Brlek (adidas X 16.1) nie dając najmniejszych szans Grzegorzowi Sandomierskiemu. W dalszej części gry więcej zagrożenia pod bramką stwarzały Pasy. Wisła dzielnie się broniła, ale w 71 minucie nie ustrzegła się błędu, który wykorzystał Krzysztof Piątek (adidas X 16.1) dając Cracovii punkt.

Lech Poznań 1-0 Korona Kielce

Korona Kielce po zmianie na stanowisku trenera prezentuje się przyzwoicie i aż szkoda, że w spotkaniu z Lechem Poznań podopieczni trenera Bartoszka nie zdobyli choćby punktu. Co prawda Lech przeważał, ale kielczanie także mieli okazje do zdobycia gola. Ostatecznie, na 10 minut przed ostatnim gwizdkiem arbitra, zwycięstwo Kolejorzowi zapewnił wprowadzony wcześniej na murawę Dawid Kownacki (Nike Mercurial Vapor XI).

Piast Gliwice 1-5 Legia Warszawa

Napisać o demonstracji siły Wojskowych to za duże słowo, bo choć rozmiar zwycięstwa robi wrażenie, to gospodarze w wielu fragmentach mocno spychali Legię do defensywy. Tylko brak skuteczności spowodował, że gliwiczanie zakończyli ten mecz z tylko jednym golem. Dla Legii po dwie bramki strzelili Miroslav Radović (adidas X 16.1) i Nemanja Nikolić (Nike Tiempo Legend VI), a jedną dołożył Vadis Odjidja-Ofoe (Nike Mercurial Vapor XI). Honorowe, ale za to niecodziennej urody, trafienie dla Piasta zaliczył Igor Sapała (Nike Mercurial Vapor X).

Arka Gdynia 2-3 Jagiellonia Białystok

Lider znaczy walka do końca. Pokazała to Jagiellonia w meczu kończącym kolejkę Ekstraklasy. Mimo że dwa razy goniła wynik, ostatecznie zgarnęła 3 punkty. Prowadzenie dla Arki dał Antoni Łukasiewicz (adidas ACE 16.1), ale Jagiellonia odpowiedziała golem Fedora Cernycha (Nike Mercurial Vapor XI). Ponowną przewagę miejscowych udokumentował Rafał Siemaszko (Nike Mercurial Vapor X), ale goście znów dogonili wynik, tym razem za sprawą Gutiego (Nike Mercurial Vapor XI). Ostateczny cios zadał cesarz Estonii, czyli Kostia Vassiljev (Nike Tiempo Legend VI), który pozwolił na zachowanie pozycji lidera białostoczanom.