5 produktów, które musi mieć każdy bramkarz

Bycie bramkarzem to wielka odpowiedzialność. Jedna pomyłka może przesądzić o losach meczu. Dlatego, aby zminimalizować ryzyko błędu warto wyposażyć się w najlepszy sprzęt, który sprawdzi się w trudnych warunkach. W tym artykule znajdziesz 5 produktów, które musi mieć bramkarz.

Wszystkie akcesoria bramkarskie znajdziesz  tutaj. 

1. Rękawice

Oczywista oczywistość. Nie sposób sobie wyobrazić bramkarza bez rękawic. Niestety, nie każdy goalkeeper, zwłaszcza ten początkujący, wie, jaki rodzaj rękawic powinien wybrać.

Tak jak w przypadku butów należy zacząć od poznania swojego rozmiaru.

Poniżej znajdziesz bardzo przydatną metodę, jeśli wybierasz swoje pierwsze rękawice bramkarskie, lub np. zmieniasz markę. Warto pamiętać, że rozmiary poszczególnych producentów mogą się od siebie różnić.

Pamiętaj, że tego etapu nie można bagatelizować.  Jeśli wybierzesz zły rozmiar nigdy nie osiągniesz pełni komfortu, który będzie niezbędny do zachowania czystego konta. Oczywiście, ta metoda nie musi być jedyną słuszną, a nic nie zastąpi przymierzenia rękawic przed ich zakupem!

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj kroju rękawic. Na rynku wyróżniamy ich kilka

FLAT  – najprostszy krój. Rękawice tego typu najczęściej są używane podczas treningów. Są wytrzymałe, jednak nie gwarantują najwyższej jakości chwytu. W razie ich uszkodzenia, łatwo je zszyć – nawet samodzielnie! Wszystkie rękawice o tym kroju znajdziecie tutaj.

ROLLFINGER – w tym kroju najważniejsze jest powiększenie części chwytnej uzyskane dzięki obszyciu dookoła palców. Doskonale nadają się dla bramkarzy, którzy mają wielki potencjał, ale małe dłonie. Wygodne, bardzo dobrze dopasowane i zapewniające najwyższy komfort. Są także nieco droższe niż te z krojem flat, dlatego są zalecane dla bramkarzy nieco bardziej zaawansowanych i najczęściej służą jako rękawice meczowe. Rękawice bramkarskie z krojem rollfinger znajdziesz tutaj.

NEGATIVE – w tym przypadku mamy do czynienia z wewnętrznymi szwami spajającymi boczną część rękawic oraz piankę. Rękawice bramkarskie tego typu doskonale dopasowują się do dłoni i zapewniają komfort najwyższych lotów. Wybierane głównie przez profesjonalistów, głównie dlatego, że zapewniają doskonała amortyzację bardzo mocnych strzałów i pozwalają na pewniejszy chwyt. Idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe. Rękawice bramkarskie z krojem negative znajdziesz tutaj.

Rękawice T1TAN z krojem Negative.

Kroje to jednak nie wszystko. Równie ważna jest pianka, której rękawice zawdzięczają swój “klej”.

W zależności od poziomu zaawansowania, ale także w jakich warunkach atmosferycznych, w których rozgrywany jest mecz warto rozpatrzeć kilka opcji wyboru pianki.

Pianka soft to najtańszy rodzaj pianki, który bardzo często spotkamy w rękawicach treningowych. Bardzo dobra wytrzymałość – te pianki często idą w parze z krojem flat – i niezły, jak na ten stopień zaawansowania, chwyt. Idealne dla początkujących lub tych, którzy potrzebują tanich rękawic treningowych.

Pianka supersoft z dużą domieszką lateksu idealnie sprawdzą się jako rękawice meczowe dla zaawansowanych bądź profesjonalnych goalkeeperów. Są dość delikatne pod względem ścieralności, zatem nie nadają się raczej do gry na sztucznych nawierzchniach.

Pianka aqua, jak może sugerować nazwa, idealnie sprawdzi się podczas iście angielskich warunków piłkarskich. Dzięki zastosowaniu lateksu naturalnego i domieszki specjalnych materiałów doskonale sprawdzą się podczas opadów deszczu zapewniając pewny chwyt.

Z taką wiedzą, możesz śmiało wybierać rękawice bramkarskie!

2. Płyn do rękawic

Płyn do rękawic ma nie tylko zapewnić im ładny wygląd czy przyjemny zapach – choć to również bardzo istotna kwestia. Płyny stosowane na piankę bramkarskich “łapek” znacznie zwiększają ich żywotność i pozwalają dłużej cieszyć się bardzo dobrym klejem.

Użycie płynu jest bezwzględnie konieczne, jeśli używamy rękawic po raz pierwszy. Tylko w ten sposób możemy zmyć mydło produkcyjne, które znajduje się na powierzchni rękawic. Bez tego możemy zapomnieć o pewnym chwycie.

Płynów należy jednak używać regularnie. Podczas treningów zaleca się spryskanie rękawic 3-4 razy. W trakcie meczu – co najmniej raz, w przerwie spotkania.

Płyny są bardzo często dołączane do rękawic, jeśli jednak chcesz kupić je osobno, to zajrzyj tutaj.

3. Bluza i spodnie z pianką

Każdy, kto choć raz wykonał coś w rodzaju bramkarskiej parady wie, że upadek na ziemię nie należy do najprzyjemniejszych – zwłaszcza, jeśli mimo próby interwencji piłka zatrzepocze w siatce. Zetknięcie z twardym gruntem jest nie tylko bolesne, ale może zakończyć się kontuzją. Na szczęście producenci strojów bramkarskich mają to na uwadze i wypuszczają na rynek stroje z piankami w newralgicznych miejscach – kolana, biodra, łokcie – które niwelują ból związany z upadkiem.

Spodnie bramkarskie R-GOL wyposażone w specjalne pianki.

Wszystkie stroje bramkarskie znajdziesz tutaj.

4. Ochraniacze

I nie mowa tutaj tylko o tych obligatoryjnych – na piszczele. Bramkarz, aby jeszcze lepiej uchronić się przed skutkami upadków, powinien wyposażyć się w kilka dodatkowych ochraniaczy. Kolana, łokcie, barki – te części ciała są szczególnie narażone.

A jeśli ktoś potrzebuje czegoś z najwyższej półki, to…

Wszystkie tego typu ochraniacze znajdziecie tutaj.

5. Ręcznik i bidon

Choć niektórzy prześmiewczo mogą nazywać słabych bramkarzy “ręcznikami”, to pokusimy się o kontrowersyjną tezę – ręcznik w bramce jest niezbędny. Przetarcie zmoczonych rękawic, otarcie czoła, twarzy czy ramion. Jeśli stoisz na bramce, to ręcznik, który znajdziesz TUTAJ powinien być twoim nieodłącznym partnerem – równie dobrym co para stoperów.

W bramce przyda się także bidon. Wody (lub czegokolwiek innego co znajduje się w bidonie) oczywiście możesz się napić, ale możesz też przepłukać nią ubłocone rękawice.

Wszystkie akcesoria bramkarskie znajdziecie w jednym miejscu – o tutaj!

 

Komentarze